Neden Organik veya Doğal ?

Neden Organik veya Doğal ?

Bebek ve çocuklarımız için daha sağlıklı bir dünya ve daha sağlıklı bir nesil için Ekolojik,Organik içerikli yada tamamen doğal içeriklerle üretilmiş ürünler kullanmalıyız.Neden mi ?günlük hayatta kullandığımız,giydiğimiz kıyafetlerimizden yada bebeğimiz,kendimiz için kullandığımız kozmetik cilt,saç yada güneş bakım ürünlerinin içeriğindeki kanserojen,petro kimya ürünü madde ve toksinler direkt cildimiz vasıtasıyla vücudumuza sürekli nüfuz eder ve yerleşip büyümeye başlar,ekolojik organik veya tamamen doğal ürünler üretilirken zararlı kimyasal kullanılmadığı için kıyafetlerde insan sağlığını tehdit etmez.

Bakterilerin aksine kimyasal maddeler vücuda girdikçe yerleştikçe büyür,güçlenir ve vücut ona karşı bir savunma sistemi mekanızması kuramaz bu yüzden tedavisi güç hastalıklara yakalanma riski artar.

Organik İçerikli Olmayan Kozmetik Ve Bakım Ürünlerindeki zararlı olduğu ispatlanan kimyasal maddelerden bazıları,

Paraben: Methyl, ethyl, propyl, butyl, isobutyl, benzil paraben olmak üzere altı çeşidi var. Birçok ıslak mendilde en az bir tanesi mevcut. Petrolden elde edilen koruyucu katkı maddeleri. Bazı Avrupa ülkeleri kullanımını yasakladı. AB, parabenlerin kullanımını sınırlandırdı. Bir araştırmada incelenen 20 göğüs tümörünün 18′inde paraben bulundu.
SLS : Açılımı Sodium Lauryl Sulfate‘dir. Bir çok şampuan, diş macunu, deterjan, yer ve araba sabunları, banyo köpükleri, traş kremler, ağız yıkama solusyonları, nemlendiricer, çözülebilir aspirinler ve pestisidlerde kullanılan ucuz bir etken maddedir.

Propylene glycol: Petrol türevi bir madde. Cilt tahrişine, alerjiye, merkezi sinir sisteminde tahribata ve bazı organlarda hasara sebep olabiliyor.

Phenoxyethanol: Deri tahrişine, böbrek ve karaciğer hasarına sebep olabilen koruyucu madde.

Peg-40 hydrogenated castor oil: Hidrojene edilmiş hintyağı. Hidrojene yağlar, kanser ve kalp damar hastalıklarına neden olan trans yağ asitleri içerir.

2-bromo-2 nitropropame-1, 3 diol: Zehirlidir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Methylisothiazolinone: Cilt ile teması sakıncalı bulunan yanıklara sebep olabilecek bir maddedir.

Sodyum hidroksit: Cilt yanmalarına sebep olur ve kişiyi diğer kimyasallara karşı hassaslaştırır. Yutulursa öldürücüdür. Fırın, kanal ve boruların, tıkanmış lavaboların temizliğinde kullanılır.

Formaldehit: Kanserojendir. Bebek ürünlerinde kullanımı kesinlikle yanlıştır, fakat çok ucuz bir koruyucu olduğundan merdivenaltı üretimlerde kullanıyor. Teneffüs edilmesi, yutulması ve deri ile teması halinde zehirlidir.

Triclosan: Laboratuvar hayvanlarında karaciğer hasarına neden oldu.

Carbomer: Solunması halinde zehirlidir. Temasta sabun ile yıkanması gerekir.

Sodium benzoate: Uzun vadede üreme sistemi, karaciğer ve merkezi sinir sistemine zarar verir.

Paraffinum liquidum: Cildin gözeneklerini tıkayıp akneye sebep olur.

Benzl alcohol: Cildi tahriş eden, karaciğer ve sinir sistemine hasar verebilen katkı maddesidir.

Benzyl benzoate: Yutulduğu takdirde toksik (zehirli) etki yapar. Göz ve cildi tahriş edicidir.

Fragrance / parfüm: Bir koku 200 veya daha fazla kimyasal madde içerir. Merkezi sinir sistemi hasarı, alerji ve egzamaya neden olabilmektedir.

3-lodo-2 propynyl butyl carbonate: Ciltte tahrişe sebep olur.

Cetrimonium chloride: Cilt tahrişine ve sinir sisteminde tahribata neden olur.

Polyquaternium 7: Solumaktan kaçınılmalı. Temas ettiği yer bol sabunlu suyla yıkanmalıdır. Coumarin: Aşırı maruz kalma durumu ölüme neden olabilir