UV Işınları ve Korunma Yöntemleri

Ultraviole ışınlarının çocukların gözlerine etkisi nedir?

İki tip ana UV ışını vardır:
UVA – görünürdür, deride yanma ve bronzlaşmayı sağlayan, ayrıca yaşlanmaya sebebiyet veren ışınlardır.
UVB – görünmezdir, ciltte güneş yanıklarına ve kansere sebep olur. UVB çok daha zarar vericidir.

 • Bütün hayatımız boyunca maruz kaldığımız güneş ışığının %80'ini 18 yaşından önce alırız.
 • Çocukların gözlerinin UV ışınlarından etkilenip en çok zarar gördüğü dönem doğumdan ergenliğe kadar olan zaman dilimidir.
 • Doğumdan hemen sonra, bebeklerin göz mercekleri UV ışınlarının bloklanması için henüz tam gelişmediği için, bütün UV ışınları çocuğun göz merceğinden doğrudan retinaya geçer.
 • Çocukluk dönemi boyunca, göz merceğinin ışınları geçirgenliği giderek azalır. 25 yaşına gelindiğinde göz merceği tüm UV ışınlarını absorbe eder hale gelir.
 • UV ışınlarına maruz kalmak fotokeratitis, kornea yanığı, katarakt, görmede bulanıklaşma, göz kapağı ve çevresinde deri kanseri riski artışı gibi göz rahatsızlıklarına yol açar.

** Amerikan Körlüğü Önleme Bilimsel Danışma Ultraviyole Radyasyon Komitesi'nce sunulan araştırmalar.


UV Radyasyonuna karşı nasıl korunuruz?

 • Geni ş kenarlı yüzü gölgeleyen şapka kullanın. Bu UV ışınlarını %50 kesecektir.
 • UV400 lens kullanılan gözlükleri tercih edin. Bu lensler polikarbondan yapılır ve özellikle çocuklar için darbelere karşı dayanıklıdır.
 • Numaralı gözlüklerde dahil bütün gözlükler  UV ışınlarını kesen lensler kullanmalıdır. UV koruması gereken bütün materyallere pahalı olmayan ve görüşü engellemeyen bir şekilde dahil edilmeli.Bölgenizin hava durumu raporunda günlük UV indeksini inceleyin.
 • Optik konusunda bir profesyonele danışarak güvenli bir şekilde güneşin tadını çıkarmak için diğer yapılması gerekenleri uygulayın.

UltraViole Radyasyonu (UVR) etkileri hakkında daha fazlası

Ultraviole Radyasyonu (UVR) güneşten gelen ve canlı organizmalara zarar verebilecek güçte yüksek enerjili bir radyasyondur. UVR dalga boylarına göre üç çeşittir:

 1. UVA – erken yaşlanma, cilt kırışıklıkları ve günümüzde cilt kanserine etkileri bilinmektedir.
 2. UVB – UVA'ya göre daha zararlıdır ve cilt kanseri, güneş yanığı ve katarak rahatsızlıklarının birincil sebebidir.
 3. UVC -  son derece tehlikelidir fakat atmosferde bloke edildiğinden yeryüzüne ulaşmaz.

Ultraviole Koruma Faktörü (UPF) - Bu sınıflama, ürün tarafından ne kadar UVR'nin bloklandığını gösterir. Örneğin, 20 UPF (20 koruma faktörlü) bir ürün, zararlı UVR'nin ancak 1/20 sinin geçişine izin verir. Başka bir deyişle, 20 faktörlü bir ürün UVR'yi %95 bloke eder ve sadece %5 zararlı radyasyonun geçişine imkan verir. UPF 30+ ifadesi UVR'nin %96 bloke edileceği anlamına gelir.

Güneş Koruma Faktörü (SPF) - Bu sınıflama, güneş kremleri için kullanılır, güneş kreminin ışınları bloklama gücünü ve kaç kat fazla koruma sağlayacağını ifade eder. Örneğin, 30 SPF (30 güneş koruma faktörlü) bir ürün sizi ve çocuğunuzu güneş altında normalden 30 kat daha fazla koruyacaktır. Eğer teniniz güneş altında normalde 6 dakikada yanıyorsa, 30 SPF+ Koruma  Faktörlü bir kremle güneş altında 180 dk (3 saat) kalarak aynı oranda yanarsınız.

Güneş kremi güneşe çıkmadan 30 dakika önce kullanılmalıdır, bu süre insan cildinin koruyucu maddeleri absorbe etmesi için gereklidir. En iyi güneş kremi nasıl olmalıdır sorusuna ise,İçeriği kimyasal madde barındırmayan,mineral içerikli olmalı ve kesinlikle A vitamini,paraben,sls,sles,1,4 dioxane,fitalat,silikon,yapay kokulandırıcı,renklendirici vede ambalajında BPA içermeyen ve UVA ve UVB ışınlarını bloke eden geniş-spektrum korumalı olanıdır.Bu konuda Amerika Çevresel Çalışma grubu (Environmental Working Group)örgütünün yaptığı 41.000 ürün üzerinde yapılan ayrıntılı laboratuar testlerin Trukid Markasını içerik ve bileşen olarak en başarılı seçmiş ve tüketici ödülü almaya layık bulunmuştur.

Kaynak:http: //www.ewg.org/skindeep/

Yapılan araştırmalar gösteriyorki insan vücudu için en uygun görülen güneş koruma faktörü 30 SPF dir,daha yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler bileşen olarak aynı içeriğe sahip sadece,koruma zamanını uzatmak amacı ile daha fazla zararlı kimyasal ihtiva etmektedir.

UV Indeks Rehberi

Hava durumu raporuna bakarken günün UV indeksi bilgisinede bir göz atın. Aldığınız UV indeksi değerine göre aşağıdaki yardımcı bilgilerle güneşe çıkarken tedbirinizi alabilirsiniz.

0 - 2 Minimum
Birçok insan 10am ve 4pm saatleri arasında güneş altında 1 saat kalabilir.

3 - 4 Düşük
Çoğu insan için az risk, fakat açık tenliler önceden tedbir almalıdır. Korumasız olarak 20 dakikada yanabilirsiniz. Mümkünse uzun kollu giyinin.

5 - 6 Orta seviye
Açık tenli insanlar 15 SPF (Güneş Koruma Faktörlü) güneş kremi kullanmalıdır. Güneş 15 dakikadan daha kısa bir sürede yakacaktır. Dışarıda uzun periyotlarda kalınacaksa dudak kremi tavsiye edilir. Geniş gölgelikli bir şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

7 - 9 Yüksek
Normalden fazla zararlı güneş ışığı altında yüksek risk. Korumasız olarak 10 dakika içinde yanma gerçekleşir. Dışarda iken gölgeyi tercih edin ve bolca su için. Unutmayın ki su, kum ve çimen UV ışınlarını yansıtır.

10 + Çok yüksek
Açık tenli insanlar için 5 dakikadan kısa bir sürede yakıcıdır. Güneşin altında olmaktan mümkün olduğunca kaçının. Açık hava aktivitelerini tercih etmeyin. Geniş gölgelikli şapka ve güneş gözlüğü UV ışınlarını %90 bloke edecektir.